Monthly Archives: October 2022
Семья Алекса
Меня зовут Алекс. У меня большая, крепкая и дружная семья. В нашей семье все любят и уважают друг друга. Нас пять человек: мама, папа, бабушка, брат и я. Мою маму зовут Светлана. Она – учительница математики и работает в школе. Моя мама самая добрая, умная и красивая. У неё длинные каштановые волосы и карие глаза. Я её очень люблю. Моего папу зовут Максим. Он работает в офисе. Он высокий и сильный. Я люблю проводить время с папой. Мы часто катаемся с ним на велосипеде. Моя бабушка вкусно готовит. Моему брату Араму 11 лет. Мы с ним обычно вместе гуляем и играем в разные игры: в футбол, баскетбол, шахматы.
Словарь:
- дружная семья – համերաշխ ընտանիք
- уважают – հարգում են
- карие глаза – շագանակագույն աչքեր
- разные игры – տարբեր խաղեր
- В семье Алекса пять человек.
- Мама отвечает за чистоту дома,а папа за безопасность.
- Мама учительница.
- Алекс любит сним кататся на велосипеде.
- Бабушка вкуснее всего готовит пирожки.
- Алекс играет с братом в шахматы,футбол,баскетбол.
2. Из данных слов составь предложения:
- большая, У меня, дружная, крепкая, и, семья
- за порядком, Мама, и, следит, чистотой, в доме
- проводить, люблю, Я, с папой, время
- каштановые, карие, У неё, волосы, и, длинные, глаз
- У меня большая,крепкая и дружная семья.
- Мама следит за порядком и чистотой в доме.
- Я люблю проводить время с папой.
- у неё длинные,каштановые волосы и карие глаза.
Թվերի անվանումները
1․
7-7 միավոր
35- 3 տասնյակ,5 միավոր
126-1հարյուրյակ,2տասնյակ,6 միավոր
234-2հարյուրյակ,3տասնյակ,4միավոր
2․
8-8 միավոր
30-3 տասնյակ,0 միավոր
48-4 տասնյակ,8 միավոր
124-2 տասնյակ,4 միավոր
230-3 տասնյակ, 0 միավոր
306-0 տասնյակ,6 միավոր
3․
10-9=1
999-100=899
100-99=1
999-99=900
4․ ա) Հ․ տվեց-250դ․
Պ․ տվեց-200դ․
Գիրք-350դ․
Մնաց-? դրամ
Լուծում
1․ 200+250=450դ․
2․ 450-350=100դ․
Պատ․՝100դրամ։
բ) Հայկ-200դ․
Արա-400դ․
Գիրքը-450դ․
մնաց-?դրամ
Լուծում
1․200+400=600
2.600-450=150
Պատ․՝ 150դրամ։
5․
ա) 1×9=9 6×3=18 42:6=7 40:8=5
2×9=18 6×4=24 36:6=6 40:4=10
3×9=27 6×5=30 60:6=10 40:5=8
բ) 4×6=24 7×4=28 70:7=10 30:3=10
5×6=30 7×5=35 81:9=9 30:5=6
6×6=36 7×6=42 72:9=8 30:6=5
6.
ա) 9; 444; 1000
բ) 66; 328; 105
7.
ա) 14-տասնչորս
564-հինգ հարյուր վաթսունչորս
999-ինը հարյուր իննսունինը
բ) 9-ինն
63-վաթսուներեք
783-յոթ հարյուր ութսունինն
8. 324-3,2,4 -423,243,342,432,234
102-1,0,2 – 201,120,210
742-7,4,2- 724,472,427,274,247
950-9,5,0- 509,590,905
9․
ա) 280-40+60=300 40:4×2=20 78-48:6=70
280-(40+60)=180 40:(4×2)=5 (78-48):6=5
բ) 576-50+20=546 70:7×10=100 81+54:9=87
576-(50+20)=506 70:(7×10)=1 (81+54):9=15
10․
ա)1-ին թիվ-240
2-րդ թ․-60-ով մեծ 1-ինից
Գումարը-?
Լուծում 40+60=300
բ) Գիրք-400դ․
Գրիչ-50դ․
Վճարեց-?
Լուծում 400-50=350դրամ
գ) Տղա-250 30-ով ավել աղջիկներից
Ընդ․-?
Լուծում
1․ 250+30=280 2․250+280=530
Պատ․՝530 աշ․։
11․
կետ-․,հատված-(),բաց բեկjալ-բաժակի բռնակ,ուղիղ գիծ-ճանհապարհ,ճառագաjթ-փայտ,փակ բեկjալ-կլոր բոքոնիկ,եռանկյուն-ծտի կտուց,քառանկյուն-ավտոբուսի կայան,հնգանկյուն-սլաք,շրջան-գնդակ։
12․
Այգ-99+45=144
Անի-10×10=100
Աննա-999+1=1000
ԹՎԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ԴԱՍ։
ՄԻԱՎՈՐ,ՏԱՍՆԱՎՈՐ,ՀԱՐՅՈՒՐԱՎՈՐ
13. 758_ 7-h,5-տ,8-մ
14. թիվ հ․ տ․ մ․ հ․ տ․ մ․ թիվ
257 2 5 7 8 4 7 847
888 8 8 8 3 3 3 333
600 6 0 0 5 0 2 502
72 7 2 4 0 40
4 4 9 9
15․
75,76,77,79,78: 19,29,39,49,59,69,79,88,99: 403,413,453,473,483,493:
16.
77,222,500: 99,888,700:
17.
5+2×7=19
8×6+5=53
40-40:4=30
83-48:6=75
36:4×8=72
18:2×6=54
Room
There is a sofa at the door.There are a books in the bookcase.There is a computer on the table.There is a toy on the sofa.There is a carpet on the floor.There is one chair at the table. There is a arm near the table.
Բազմապատկման գործողության տեղափոխական հատկությունը
Շոկոլադի այս սալիկը բաղկացած է փոքրիկ կտորների 4 շարքերից, յուրաքանչյուր շարքում` 7 կտոր:
Ընդամենը քանի՞ կտորներից է բաղկացած սալիկը:
Այս խնդիրը լուծելու համար պետք է կատարել 4⋅7 բազմապատկումը:
Այսպիսով, սալիկը բաղկացած է 28 կտորներից:
Շրջենք նույն սալիկը:
Հիմա այն բաղկացած է փոքրիկ կտորների 7 շարքերից, յուրաքանչյուր շարքում` 4 կտոր:
Կտորների ընդհանուր թիվը կլինի 7⋅4:
Սա շոկոլադի նույն սալիկն է, և կտորների ընդհանուր թիվը շրջելուց չի փոխվում:
Գալիս ենք հետևյալ հավասարությանը՝ 4⋅7=7⋅4:
Եզրակացնում ենք, որ բազմապատկում կատարելիս արտադրիչների տեղերը կարելի է փոխել:
Սա բազմապատկման գործողության տեղափոխական հատկությունն է:
Արտադրիչների տեղերը փոխելիս արտադրյալը չի փոխվում:
Առաջադրանքները կատարի՛ր ըստ օրինակի
12×3=3×12=36
24×5=5×24=120
18×8=8×18=144
23×9=9×23=207
41×3=3×41=123
18×4=4×18=72
11×9=9×11=99
34×3=3×34=102
52×3=3×52=156
62×2=2×62=124
13×8=8×13=104
28×7=7×28=196
46×6=6×46=276
Սա բազմապատկման գործողության զուգորդական հատկություն
Գևորգն ունի այս խաղալիքը, որը կազմված է փոքր խորանարդիկներից:
Գևորգը որոշեց հաշվել փոքր խորանարդիկների ընդհանուր թիվը:
1-ին եղանակ
Նա նկատեց, որ երբ վերևից է նայում, ապա տեսնում է կանաչով ներկված խորանարդիկների 4 շարք, յուրաքանչյուրում` 5 խորանարդիկ:
Ուրեմն, կանաչով ներկված են ընդամենը 4⋅5=20 խորանարդիկ:
Գևորգը հասկացավ, որ այս 20 խորանարդիկները կազմում են ընդամենը վերևի շերտը: Իսկ խաղալիքն ունի այդպիսի 3 շերտ:
Ուրեմն, 3-ը պետք է բազմապատկել 20-ով՝ 3⋅20=60:
Պատասխան՝ խաղալիքը բաղկացած է 60 խորանարդիկներից:
Ուշադրություն
Խորանարդիկների թիվը գտնելու համար Գևորգը կատարեց հետևյալ գործողությունները՝ 3⋅(4⋅5):
Գևորգը հասկացավ, որ խորանարդիկների թիվը կարող էր հաշվել մեկ այլ եղանակով:
2-րդ եղանակ
Գևորգը նկատեց, որ երբ նայում է ձախից, ապա տեսնում է կարմիրով ներկված խորանարդիկների 3 շարք, յուրաքանչյուրում՝ 4 խորանարդիկ:
Ուրեմն, կարմիրով ներկված է ընդամենը 3⋅4=12 խորանարդիկ:
Գևորգը հասկացավ, որ այս 12 խորանարդիկները կազմում են ընդամենը ձախ շերտը: Իսկ խաղալիքն ունի այդպիսի 5 շերտ:
Ուրեմն, 12-ը պետք է բազմապատկել 5-ով:
Ուշադրություն
Այսպիսով, խորանարդիկների թիվը կարելի է հաշվել նաև այսպես՝ (3⋅4)⋅5:
Գևորգը եզրակացրեց, որ 3⋅(4⋅5)=(3⋅4)⋅5:
Սա բազմապատկման գործողության զուգորդական հատկությունն է:
Մի քանի թվերի արտադրյալը չի փոխվի, եթե որևէ երկու հարևան արտադրիչները փոխարինենք դրանց արտադրյալով:
Օրինակ
ա) Հաշվենք 20⋅3⋅2 արտադրյալը:
20.3.2=120
2․20․3=120
Կատարի՛ր առաջադրանքները ըստ օրինակի
3x12x10=36×10=360
10x3x12=30×12=360
6x5x13=30×13=390
13x6x5=78×5=390
3x15x10=45×10=450
10x3x15=30×15=450
5x21x2=105×2=210
2x5x21=10×21=210
7x9x3=63×3=189
3x9x7=27×7=189
9x6x8=54×8=432
8x9x6=72×6=432
11x8x2=88×2=176
2x11x8=22×8=176
Կամ․
Առաջին և երկրորդ արտադրիչները փոխարինենք դրանց արտադրյալով՝ 20⋅3⋅2=60⋅2=120
բ) Հաշվենք 5⋅3⋅10 արտադրյալը:
Երկրորդ և երրորդ արտադրիչները փոխարինենք դրանց արտադրյալով՝ 5⋅3⋅10=5⋅30=150
Կատարիր առաջադրանքը ըստ օրինակի․
21x5x3
105x3=315
21x15=315
32x3x5
96×5=480
32×15=480
18x4x3
72×3=216
18×12=216
52x5x2
260×2=520
52×10=520
19x6x4
114×4=456
19×24=456
Արտադրյալի հատկությունները
Խնդիր.
Վարդանն ուներ 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Մայրիկը Վարդանին տվեց ևս 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Արդյունքում որքա՞ն փող եղավ Վարդանի մոտ:
Լուծում.
Վարդանն ուներ 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Ընդամենը Վարդանն ուներ 50⋅3=150 դրամ:
Մայրիկը Վարդանին տվեց ևս 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Վարդանի մոտ եղավ 6 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Ընդամենը դարձավ 50⋅6=300 դրամ:
Պատասխան՝ Վարդանի մոտ եղավ 300 դրամ:
Ի՞նչ ենք եզրակացնում այս խնդրից:
Վարդանի մոտ կար 50⋅3=150 դրամ և դարձավ 50⋅6=300 դրամ:
Համեմատելով 50⋅3=150 և 50⋅6=300 բազմապատկումները՝ նկատում ենք, որ 50-ի արտադրիչը 3-ից դարձավ 6, այսինքն՝ մեծացավ 2 անգամ:
Այդ պատճառով 150 արտադրյալը դարձավ 300, այսինքն ևս մեծացավ 2 անգամ:
Եկանք հետևյալ կանոնին.
Քանի անգամ մեծացնում ենք արտադրիչը, այդքան անգամ մեծանում է արտադրյալը:
Ճիշտ է նաև փոքրացման մասին կանոնը.
Քանի անգամ փոքրացնում ենք արտադրիչը, այդքան անգամ փոքրանում է արտադրյալը:
ԲԱԶՄԱՊԱՏԿՈՒՄ
20×2=2×20=40
30×30=30×30=900
10×10=10×10=100
40×2=2×40=80
20×6=6×20=112
bazmapaտman զուգորդական հատկությունը ենթադրում է կետ։
3x6x10=
18×10=180
3×60=180
Բալզաթցիներ (Բալզաթ)
Բալզաթցիները շատ միամիտ մարդիկ են նրանց գյուղի մեջտեղում կար մի եկեղեցի այտ եկեղեցու բակում կար մի մոշի թուփ։ Այտ մոշի թուփը տարիներով մեծանում էր և բալզաթցիները չէին կարողանում եկեղեցու դուռը բացել։ Նրանք միացան և վորոշեցին հանել որ հանգիստ՝ եկեղեցու դուռը բացեն։ Աղջիկները գործել էին մի հաստ պարան իսկ տղաները այտ հաստ պարանը հաստ-հաստ կապեցին եկեղեցուն և հավաքվեցին ամբողջ գյուղով և սկսեցին քաշել և գոռալ մե՜կ երկու մե՜կ երկու։ Բալզաթցիներից մեկը տեսավ վոր եկեղեցին շարժվեց ու գոռաց եկեղեցին շարժվե՜ց ու նրանք սկսեցին ավելի ուժեղ քաշել և դրա պատճառով պարանը պատռվեց և բալզաթցիները թափվեցին իրար վրա նրանք վերկացան շորեր թափ տվեցին ու նաեցին եկեղեցուն ու շա՜տ զարմացան վոր եկեղեցին մի մատնաչափել չի շարժվել նաև մոշի թուփնե տեղում մանացել։
Հ. Թումանյան
Մեր ճամփեն խավար, մեր ճամփեն գիշեր,
Ու մենք անհատնում
Էն անլույս մըթնում
Երկա՛ր դարերով գընում ենք դեպ վեր
Հայոց լեռներում,
Դըժար լեռներում:
Տանում ենք հընուց մեր գանձերն անգին,
Մեր գանձերը ծով,
Ինչ որ դարերով
Երկնել է, ծընել մեր խորունկ հոգին
Հայոց լեռներում,
Բարձըր լեռներում:
Բայց քանի անգամ շեկ անապատի
Օրդուները սև
Իրարու ետև
Եկա՛ն զարկեցին մեր քարվանն ազնիվ
Հայոց լեռներում,
Արնոտ լեռներում:
Ու մեր քարվանը շըփոթ, սոսկահար,
Թալանված, ջարդված
Ու հատված– հատված
Տանում է իրեն վերքերն անհամար
Հայոց լեռներում,
Սուգի լեռներում:
Ու մեր աչքերը նայում են կարոտ՝
Հեռու աստղերին,
Երկընքի ծերին,
Թե ե՞րբ կըբացվի պայծաո առավոտ՝
Հայոց լեռներում,
Կանաչ լեռներում:
Untitled
Իմ սուրբ հայրենիք, դու սրտիս մեջ ես,
Դու սրտիս մեջ ես, ոչ լեզվիս վրա,
Իմ սրտի միջից, թե սիրտս ճեղքես՝
Դրոշիդ բոցը պիտի հուրհրա։
Չեմ ուզում գոռալ իմ սիրո մասին,
Սակայն, իմացիր, հայրենի՛ք իմ մեծ,
Քեզ հարյուր տեղով խոցեց թշնամին,
Բայց հազար տեղով իմ սիրտը խոցվեց։
Ես ամբողջովին քոնն եմ, հայրենիք,
Եվ մոմի նման, ճամփեքիդ վրա
Քո փառքի համար թե մի օր վառվեմ,
Մոխրաբիծ անգամ ինձնից չի մնա:
բոց-կրակ
հուրհրալ
Նախադասություն
Ես ժպտում եմ մենք ժպտում ենք
Դու ժպտոմ ես դուք ժպտում եք
Նա ժպտում է նրանք ժպտում են
——————
մենք խաղում ենք Ես խաղում եմ
դուք խաղում եք Դու խաղում ես
նրանք խաղում են Նա խաղում է
բառերի այն խումբը,որը իմաստ է արտահայտում կոչվում է նախադասություն։
Նախադասությունը սկսվում է մեծատառով,վերջում դրվում է վերջակետ։
Նախադասության կազմի մեջ մտնող բառերը կոչվում են նախադասության անդամներ։